çek

Karşılıksız Çek 2018’de rekor kırdı

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) Risk Merkezi verilerine göre 2018 yılında Karşılıksız Çek adedinde patlama yaşandı.

Rakamlarla incelersek; 2017 yılına göre, 2018 yılında %59.8 artışla 25.3 milyar liralık karşılıksız çek piyasaya verilmiştir.

Burada Ekofins olarak değinmek istediğimiz bir kaç husus var..

1-Bankaların müşterileri için vermiş olduğu çek endeksi notları, tüccar ve esnafı yanıltmıştır. Özellikle Findeks üzerinden çek sorgulaması yapan tüccar ve esnaf, bu verilere güvenip malını vermiş karşılığında çek almış ama çeklerin bir kısmı karşılıksız çek statütüsüne düşmüştür..

2-Gerçekte batmayan firmalar,kendisini batmış gibi gösterdiklerine de inanıyoruz.Evet rekabet arttı,firmalar eskisi kadar para kazanamıyor..Ancak, firmalar işlerini sonlandırırken son bir büyük para kazanayım modunda işlerini kapatıyorlar..

Bu iddialarımıza kanıt olarak tüccar ve esnafın elindeki karşılıksız çekler gösterilebilir.Findeks e güvenip çek alanlara sorulduğunda anlaşılabilinir..Diğeri ise, firma batıyor ama her ne hikmetse, firma sahiplerinin özel yaşantılarının stadartlarında hiç bir düşme olmuyor..

Tüccar ve esnaf artık, firma ve çek sorgulamasını sadece finansal veriler üzerinden yapmamalı..Ticari istihbarata önem vermeli ve Ekofins ile çalışmalılar..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir