Karşılıksız Çek Düzenlemenin Cezası Var mı?

Evet..Karşılıksız çek yasalarımıza göre suçtur..5941 sayılı Çek Kanunun 5.Maddesinde,kanuni ibraz süresi içerisinde,vadesinde bankaya götürülüp tahsil edememek, çeki kesenin suç işlediğine işaret eder.

Elinizde bulunan karşılıksız çek için şikayet hakkınız ve zamanaşımı

Müşterinizden aldığınız çek karşılıksız çıktıysa 90 gün içerisinde şikayet yapılması gerekli.Bu zamanı aşarsanız şikayet hakkınız düşer.

Yeni düzenlemeye göre,İcra ve İflas Kanunu 347. Maddesi bu konuda ; “şikayet hakkına sahip olan kişinin karşılıksız çek suçu işlendikten sonra 90 gün içerisinde şikayet etmelidir” diyor.

Dava süreci ve Yaptırımlar

Karşılıksız Çek suçundan dolayı açılan davalar İcra Mahkemelerinde görülür. Davalar çekin tahsil için bankaya ibraz edildiği veya çek hesabının açıldığı banka şubesinin bulunduğu yer ya da hesap sahibinin yahut şikâyetçinin yerleşim yeri mahkemesinde görülecektir.

Mahkemeler her bir çek yaprağı için 1500 güne kadar idari para cezası verebilir.Bu şu demek; karşılıksız kesilen her çek için yaklaşık 5 yıl cezaevinde kalabilir kişiler..Eğer parayı ödemezse..

Ve diğer bir yaptırım ise, karşılıksız çek kesenler uzunca bir süre çek kullanamaz ve şirketlerin yönetim organlarında yer alamayacaklardır.

2018 yılında 588.000 Adet çek karşılıksız çıktı. 2019 yılının daha da zor bir yıl olacağını öngörüyorsak, geçen yıldan daha fazla karşılıksız çek vakıası ile karşılacağız..Her ne kadar karşılıksız çıkan çeklerin bir kısmı ödenmiş olsa da toplam sayıya göre çok küçük bir adettedir.

Ekofins ile çalışırsanız karşılıksız çek alma ihtimaliniz çok büyük oranda düşer.Ekofins, bir firmanın yada kişinin daha çekleri yazılmadan,niyetini okuyarak ve görerek bu kişilerle ticaret yapmanızı engeller..Buradaki en önemli noktada bu; “kara listeye girmiş bir firmadan zaten çek alamazsınız..” ..Ekofins geliştirdiği yapay zeka ile müşterilerinizi 365 gün izler..

Ekofins ile hem müşterinizi hemde müşterinizin vereceği müşteri çekini sorgulamanız mümkün.Bundan dolayı da çok daha güvenli bir ticaret yapabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir