Faktoring Nedir? Şirinoğlu Faktoring Tam Faktoring

Faktoring, firmalar için çoğu zaman vazgeçilmez bir enstrümandır.Yapılan vadeli satışlar karşılığında alınan özellikle çekleri gününden evvel belirli komisyon karşılığında nakte çevirmeye faktoring denilir.

Genel olarak ücretlendirme şu şekildedir:

1- Faktoring ücreti : Faktoring şirketleri ön ödeme yaptığında vade ve o günkü piyasa şartlarını (faiz) göz önüne alarak bir oran belirler.Buna faktoring ücreti denir ve müşteriye faturalandırılır..Müşteri bu fatura tutarına finansmal maliyeti diyerek maliyetlerine yansıtır.

2-Komisyon : Sonuç itibariyle firmaya kefil alsa da risk üstlenmiş olur faktoring şirketi.Bu riskleri ise komisyon ile karşılar.

3-Masraf: Faktoring şirketleri BSMV’ye dahil olan bir takım masrafları müşterisinden alabilir.Ki bunlar havale/eft ve çek tahsil bedelleri olabilir.

Faktoring enstrümanı, satıcılar doğru kullandığında çok verimlidir.

Örneğin; 4 ay bir çeki bekletip tahsili sonra yapana kadar, hemen tahsil edip gelen nakti üretime yansıtıp daha fazla üretim yapılabilir.

Buradaki en önemli nokta şu; müşteriden alınan çeki faktoring şirketinde nakte çeviren firma gerçekte,müşterisine kefil olmuş oluyor..Bu durumda, müşterisi çeki gününde ödemediğinde, firma çeki ödemekle yükümlü olacaktır.Yani, müşterinizden aldığınız çeki mutlaka çok iyi araştırmalısınız.Karşılıksız Çek olmamalı.Ekofins ile müşterilerinizden aldığınız çekleri kontrol edip, riskinizi minimize edebilirsiniz.Kısaca, çek sorgulama,firma sorgulama ya büyük önem vermelisiniz.

Türkiye’deki en önemli faktoring şirketlerini sıralarsak;

Teb Faktoring
Fiba Faktoring
Tam Faktoring
Global Faktoring
İş Faktoring
Mert Finans
Çözüm Faktoring
Yaşar Faktoring
Şirinoğlu Faktoring
Anadolu Faktoring
Akın Faktoring
Destek Faktoring
Vakıf Faktoring
Yapı Kredi Faktoring

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir